Hilla Kiuru
Henkilökunnan yhteystiedot saatavilla yliopiston yhteystietohausta. ORCID-linkki: https://orcid.org/0000-0003-1601-2447 |
Yleiskuvaus
Aktiiviset JYU-affiliaatiot
- Humanistis-yhteiskuntatieteellinen tiedekunta, Tohtoriopiskelija
- Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos, Väitöskirjatutkija
Aiemmat, ei-aktiiviset tai muut työsuhteet
- Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos (Jyväskylän yliopisto), Apurahatutkija, Päättynyt
- Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos (Jyväskylän yliopisto), Tohtorikoulutettava, Päättynyt
- Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos (Jyväskylän yliopisto), Väitöskirjatutkija, Päättynyt
- Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos (Jyväskylän yliopisto), Projektitutkija, Päättynyt
Tutkimuskuvaus
Olen kiinnostunut seuraavista tutkimusaiheista: aktiivinen ikääntyminen, ikääntymispolitiikka, ikääntyminen ja teknologia ja ikääntyminen mediassa.
Tällä hetkellä teen väitöskirjaani liittyen aktiiviseen ikääntymiseen suomalaisessa yhteiskunnassa. Väitöskirjassani tarkastelen, miten aktiivisen ikääntymisen diskurssi rakentuu ja välittyy yhteiskunnassa ja miten ikääntyneet toteuttavat aktiivisuutta.
Tällä hetkellä teen väitöskirjaani liittyen aktiiviseen ikääntymiseen suomalaisessa yhteiskunnassa. Väitöskirjassani tarkastelen, miten aktiivisen ikääntymisen diskurssi rakentuu ja välittyy yhteiskunnassa ja miten ikääntyneet toteuttavat aktiivisuutta.
Omat asiasanat
aktiivinen ikääntyminen; ikääntymispolitiikka; ikääntyminen ja teknologia; ikääntyminen mediassa
Hankkeet, joissa on hanketiimin jäsen
- Ikääntyneiden palveluohjaus hyvinvointialueilla - Asiakasturvallisen ja vaikuttavan palveluohjauksen kehittäminen muuttuvissa paikoissa ja tiloissa (IPO-hanke)
- Valokivi, Heli
- Sosiaali- ja terveysministeriö
- Yli 65-vuotiaiden media- ja robottilukutaidot (MediaRoboLit 65+)
- Valokivi, Heli
- Suomen Akatemia
- Ikääntymisen ja hoivan tutkimuksen huippuyksikkö
- Kröger, Teppo
- Suomen Akatemia