A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Inverse problems for elliptic equations with fractional power type nonlinearities (2022)


Liimatainen, T., Lin, Y.-H., Salo, M., & Tyni, T. (2022). Inverse problems for elliptic equations with fractional power type nonlinearities. Journal of Differential Equations, 306, 189-219. https://doi.org/10.1016/j.jde.2021.10.015


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Liimatainen, Tony; Lin, Yi-Hsuan; Salo, Mikko; Tyni, Teemu

Lehti tai sarja: Journal of Differential Equations

ISSN: 0022-0396

eISSN: 1090-2732

Julkaisuvuosi: 2022

Volyymi: 306

Artikkelin sivunumerot: 189-219

Kustantaja: Elsevier

Julkaisumaa: Alankomaat

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1016/j.jde.2021.10.015

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/2012.04944


Tiivistelmä

We study inverse problems for semilinear elliptic equations with fractional power type nonlinearities. Our arguments are based on the higher order linearization method, which helps us to solve inverse problems for certain nonlinear equations in cases where the solution for a corresponding linear equation is not known. By using a fractional order adaptation of this method, we show that the results of [24], [23] remain valid for general power type nonlinearities.


YSO-asiasanat: inversio-ongelmat; osittaisdifferentiaaliyhtälöt

Vapaat asiasanat: Inverse boundary value problem; Calderón problem; Partial data; Semilinear elliptic equations; Higher order linearization; Transversally anisotropic manifold


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Alustava JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-09-11 klo 12:11