A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
A Note on the Finite-Dimensional Distributions of Dispersing Billiard Processes (2017)


Leppänen, J., & Stenlund, M. (2017). A Note on the Finite-Dimensional Distributions of Dispersing Billiard Processes. Journal of Statistical Physics, 168 (1), 128-145. doi:10.1007/s10955-017-1790-2


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Leppänen, Juho; Stenlund, Mikko

Lehti tai sarja: Journal of Statistical Physics

ISSN: 0022-4715

Julkaisuvuosi: 2017

Volyymi: 168

Lehden numero: 1

Artikkelin sivunumerot: 128-145

Kustantaja: Springer US

Julkaisumaa: Yhdysvallat (USA)

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1007/s10955-017-1790-2

Avoin saatavuus: Julkaisukanava ei ole avoin

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1702.01461


YSO-asiasanat: dynaamiset systeemit

Vapaat asiasanat: dispersing billiards; finite-dimensional distributions; weak convergence; decorrelation


Liittyvät organisaatiot

Muut organisaatiot:


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2017

JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2020-17-10 klo 22:26