A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Partial data inverse problems for Maxwell equations via Carleman estimates (2018)


Chung, F. J., Ola, P., Salo, M., & Tzou, L. (2018). Partial data inverse problems for Maxwell equations via Carleman estimates. Annales de l'Institut Henri Poincare (C) Non Linear Analysis, 35 (3), 605-624. doi:10.1016/j.anihpc.2017.06.005


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Chung, Francis J.; Ola, Petri; Salo, Mikko; Tzou, Leo

Lehti tai sarja: Annales de l'Institut Henri Poincare (C) Non Linear Analysis

ISSN: 0294-1449

eISSN: 1873-1430

Julkaisuvuosi: 2018

Volyymi: 35

Lehden numero: 3

Artikkelin sivunumerot: 605-624

Kustantaja: Elsevier

Julkaisumaa: Ranska

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1016/j.anihpc.2017.06.005

Avoin saatavuus: Julkaisukanava ei ole avoin

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/56747


Tiivistelmä

In this article we consider an inverse boundary value problem for the time-harmonic Maxwell equations. We show that the electromagnetic material parameters are determined by boundary measurements where part of the boundary data is measured on a possibly very small set. This is an extension of earlier scalar results of Bukhgeim–Uhlmann and Kenig–Sjöstrand–Uhlmann to the Maxwell system. The main contribution is to show that the Carleman estimate approach to scalar partial data inverse problems introduced in those works can be carried over to the Maxwell system.


YSO-asiasanat: inversio-ongelmat; Maxwellin yhtälöt

Vapaat asiasanat: partial data; admissible manifolds; Carleman estimates


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2018

JUFO-taso: 3


Viimeisin päivitys 2021-22-02 klo 14:05