A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Uniform ergodicity of the iterated conditional SMC and geometric ergodicity of particle Gibbs samplers (2018)


Andrieu, C., Lee, A., & Vihola, M. (2018). Uniform ergodicity of the iterated conditional SMC and geometric ergodicity of particle Gibbs samplers. Bernoulli, 24 (2), 842-872. doi:10.3150/15-BEJ785


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Andrieu, Christophe; Lee, Anthony; Vihola, Matti

Lehti tai sarja: Bernoulli

ISSN: 1350-7265

eISSN: 1573-9759

Julkaisuvuosi: 2018

Volyymi: 24

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 842-872

Kustantaja: International Statistical Institute; Bernoulli Society for Mathematical Statistics and Probability

Julkaisumaa: Alankomaat

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.3150/15-BEJ785

Avoin saatavuus: Muulla tavoin avoin

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/55459

Verkko-osoite, jossa julkaisu vapaasti saatavilla: https://arxiv.org/abs/1312.6432


Vapaat asiasanat: geometric ergodicity; iterated conditional sequential Monte Carlo; Metropoliswithin-Gibbs; particle Gibbs; uniform ergodicity


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2018

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-22-02 klo 15:28