A2 Katsausartikkeli tieteellisessä aikausilehdessä
A Primer on Carnot Groups: Homogenous Groups, Carnot-Carathéodory Spaces, and Regularity of Their Isometries (2017)


Le Donne, E. (2017). A Primer on Carnot Groups: Homogenous Groups, Carnot-Carathéodory Spaces, and Regularity of Their Isometries. Analysis and Geometry in Metric Spaces, 5 (1), 116-137. doi:10.1515/agms-2017-0007


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Le Donne, Enrico

Lehti tai sarja: Analysis and Geometry in Metric Spaces

ISSN: 2299-3274

Julkaisuvuosi: 2017

Volyymi: 5

Lehden numero: 1

Artikkelin sivunumerot: 116-137

Kustantaja: De Gruyter Open

Julkaisumaa: Puola

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1515/agms-2017-0007

Avoin saatavuus: Open access -julkaisukanavassa ilmestynyt julkaisu

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/56960


YSO-asiasanat: differentiaaligeometria; ryhmäteoria

Vapaat asiasanat: Carnot groups; sub-Riemannian geometry; sub-Finsler geometry; homogeneous spaces; homogeneous groups; nilpotent groups; metric groups


Liittyvät organisaatiot


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2017

JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2020-18-10 klo 18:26