A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Sub-Finsler Geodesics on the Cartan Group (2019)


Ardentov, A. A., Le Donne, E., & Sachkov, Y. L. (2019). Sub-Finsler Geodesics on the Cartan Group. Regular and Chaotic Dynamics, 24(1), 36-60. https://doi.org/10.1134/S1560354719010027


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Ardentov, Andrei A.; Le Donne, Enrico; Sachkov, Yuri L.

Lehti tai sarja: Regular and Chaotic Dynamics

ISSN: 1560-3547

eISSN: 1468-4845

Julkaisuvuosi: 2019

Volyymi: 24

Lehden numero: 1

Artikkelin sivunumerot: 36-60

Kustantaja: Pleiades Publishing

Julkaisumaa: Venäjä

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1134/S1560354719010027

Julkaisun avoin saatavuus: Muulla tavalla avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/63287

Verkko-osoite, jossa julkaisu vapaasti saatavilla: https://arxiv.org/abs/1810.05431


Tiivistelmä

This paper is a continuation of the work by the same authors on the Cartan groupequipped with the sub-Finsler∞norm. We start by giving a detailed presentation of thestructure of bang-bang extremal trajectories. Then we prove upper bounds on the number ofswitchings on bang-bang minimizers. We prove that any normal extremal is either bang-bang,or singular, or mixed. Consequently, we study mixed extremals. In particular, we prove thatevery two points can be connected by a piecewise smooth minimizer, and we give a uniformbound on the number of such pieces.


YSO-asiasanat: säätöteoria; matemaattinen optimointi; differentiaaliyhtälöt

Vapaat asiasanat: Sub-Finsler geometry; time-optimal control; geometric control; Cartan group


Liittyvät organisaatiot

Muut organisaatiot:


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2019

JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2021-14-05 klo 20:00