A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
The Poisson embedding approach to the Calderón problem (2020)


Lassas, M., Liimatainen, T., & Salo, M. (2020). The Poisson embedding approach to the Calderón problem. Mathematische Annalen, 377 (1-2), 19-67. doi:10.1007/s00208-019-01818-3


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Lassas, Matti; Liimatainen, Tony; Salo, Mikko

Lehti tai sarja: Mathematische Annalen

ISSN: 0025-5831

eISSN: 1432-1807

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 377

Lehden numero: 1-2

Artikkelin sivunumerot: 19-67

Kustantaja: Springer

Julkaisumaa: Saksa

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1007/s00208-019-01818-3

Avoin saatavuus: Hybridijulkaisukanavassa ilmestynyt avoin julkaisu

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/72680

Verkko-osoite, jossa julkaisu vapaasti saatavilla: https://arxiv.org/abs/1806.04954


Tiivistelmä

We introduce a new approach to the anisotropic Calderón problem, based on a map called Poisson embedding that identifies the points of a Riemannian manifold with distributions on its boundary. We give a new uniqueness result for a large class of Calderón type inverse problems for quasilinear equations in the real analytic case. The approach also leads to a new proof of the result of Lassas et al. (Annales de l’ ENS 34(5):771–787, 2001) solving the Calderón problem on real analytic Riemannian manifolds. The proof uses the Poisson embedding to determine the harmonic functions in the manifold up to a harmonic morphism. The method also involves various Runge approximation results for linear elliptic equations.


YSO-asiasanat: inversio-ongelmat; osittaisdifferentiaaliyhtälöt

Vapaat asiasanat: Calderón problem; Poisson embedding


Liittyvät organisaatiot

Muut organisaatiot:


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

Alustava JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2020-29-11 klo 22:05