A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Asymptotic Lipschitz regularity for tug-of-war games with varying probabilities (2020)


Arroyo Garcia, A., Luiro, H., Parviainen, M., & Ruosteenoja, E. (2020). Asymptotic Lipschitz regularity for tug-of-war games with varying probabilities. Potential Analysis, 53(2), 565-589. https://doi.org/10.1007/s11118-019-09778-8


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Arroyo Garcia, Angel; Luiro, Hannes; Parviainen, Mikko; Ruosteenoja, Eero

Lehti tai sarja: Potential Analysis

ISSN: 1572-929X

eISSN: 1572-929X

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 53

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 565–589

Kustantaja: Springer

Julkaisumaa: Saksa

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1007/s11118-019-09778-8

Julkaisun avoin saatavuus: Avoimesti saatavilla

Julkaisukanavan avoin saatavuus: Osittain avoin julkaisukanava

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/71263

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1806.10838


Tiivistelmä

We prove an asymptotic Lipschitz estimate for value functions of tug-of-war games with varying probabilities defined in Ω ⊂ ℝn. The method of the proof is based on a game-theoretic idea to estimate the value of a related game defined in Ω ×Ω via couplings.


YSO-asiasanat: osittaisdifferentiaaliyhtälöt; peliteoria; stokastiset prosessit

Vapaat asiasanat: dynamic programming principle; local Lipschitz estimates; stochastic games; normalized p(x)-laplacian


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2022-17-06 klo 10:23