A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Reliable Numerical Solution of a Class of Nonlinear Elliptic Problems Generated by the Poisson–Boltzmann Equation (2020)


Kraus, J., Nakov, S., & Repin, S. (2020). Reliable Numerical Solution of a Class of Nonlinear Elliptic Problems Generated by the Poisson–Boltzmann Equation. Computational Methods in Applied Mathematics, 20 (2), 293-319. doi:10.1515/cmam-2018-0252


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Kraus, Johannes; Nakov, Svetoslav; Repin, Sergey

Lehti tai sarja: Computational Methods in Applied Mathematics

ISSN: 1609-4840

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 20

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 293-319

Kustantaja: Walter de Gruyter GmbH

Julkaisumaa: Saksa

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1515/cmam-2018-0252

Avoin saatavuus: Julkaisukanava ei ole avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisun avoin saatavuus:

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/69799


YSO-asiasanat: differentiaaliyhtälöt

Vapaat asiasanat: Poisson-Boltzmann equation; semilinear partial differential equations; existence and uniqueness of solutions; convergence of finite element approximations; a priori error estimates; guaranteed and efficient a posteriori error bounds; error indicators and adaptive mesh refinement


Liittyvät organisaatiot


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

Alustava JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2021-30-04 klo 15:45