A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Nonexistence of Optimal Transport Maps for the Multimarginal Repulsive Harmonic Cost (2019)


Gerolin, Augusto; Kausamo, Anna; Rajala, Tapio (2019). Nonexistence of Optimal Transport Maps for the Multimarginal Repulsive Harmonic Cost. SIAM Journal on Mathematical Analysis, 51 (3), 2359-2371. DOI: 10.1137/18M1186514


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Gerolin, Augusto; Kausamo, Anna; Rajala, Tapio

Lehti tai sarja: SIAM Journal on Mathematical Analysis

ISSN: 0036-1410

eISSN: 1095-7154

Julkaisuvuosi: 2019

Volyymi: 51

Lehden numero: 3

Artikkelin sivunumerot: 2359-2371

Kustantaja: Society for Industrial and Applied Mathematics

Julkaisumaa: Yhdysvallat (USA)

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1137/18M1186514

Avoin saatavuus: Julkaisukanava ei ole avoin

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1805.00417


Tiivistelmä

We give an example of an absolutely continuous measure mu on R-d for any d >= 1 such that no minimizer of the 3-marginal harmonic repulsive cost with all marginals equal to mu is supported on a graph over the first variable.


YSO-asiasanat: variaatiolaskenta; matemaattinen optimointi

Vapaat asiasanat: multimarginal optimal transport; Monge problem; optimal transport


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2019

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2020-09-07 klo 11:49