A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Dyadic Norm Besov-Type Spaces as Trace Spaces on Regular Trees (2020)


Koskela, P., & Wang, Z. (2020). Dyadic Norm Besov-Type Spaces as Trace Spaces on Regular Trees. Potential Analysis, 53(4), 1317-1346. https://doi.org/10.1007/s11118-019-09808-5


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Koskela, Pekka; Wang, Zhuang

Lehti tai sarja: Potential Analysis

ISSN: 0926-2601

eISSN: 1572-929X

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 53

Lehden numero: 4

Artikkelin sivunumerot: 1317-1346

Kustantaja: Springer

Julkaisumaa: Alankomaat

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1007/s11118-019-09808-5

Julkaisun avoin saatavuus: Avoimesti saatavilla

Julkaisukanavan avoin saatavuus: Osittain avoin julkaisukanava

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/72065

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1908.06937


Tiivistelmä

In this paper, we study function spaces defined via dyadic energies on the boundaries of regular trees. We show that correct choices of dyadic energies result in Besov-type spaces that are trace spaces of (weighted) first order Sobolev spaces.


YSO-asiasanat: funktionaalianalyysi; funktioteoria; potentiaaliteoria

Vapaat asiasanat: Besov-type space; regular tree; trace space; dyadic norm


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-20-09 klo 16:06