A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Random walk approximation of BSDEs with Hölder continuous terminal condition (2020)


Geiss, C., Labart, C., & Luoto, A. (2020). Random walk approximation of BSDEs with Hölder continuous terminal condition. Bernoulli, 26(1), 159-190. https://doi.org/10.3150/19-BEJ1120


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Geiss, Christel; Labart, Céline; Luoto, Antti

Lehti tai sarja: Bernoulli

ISSN: 1350-7265

eISSN: 1573-9759

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 26

Lehden numero: 1

Artikkelin sivunumerot: 159-190

Kustantaja: International Statistical Institute

Julkaisumaa: Alankomaat

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.3150/19-BEJ1120

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/74040

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-01818668v2


Tiivistelmä

In this paper, we consider the random walk approximation of the solution of a Markovian BSDE whose terminal condition is a locally Hölder continuous function of the Brownian motion. We state the rate of the L2-convergence of the approximated solution to the true one. The proof relies in part on growth and smoothness properties of the solution u of the associated PDE. Here we improve existing results by showing some properties of the second derivative of u in space.


YSO-asiasanat: stokastiset prosessit; numeeriset menetelmät

Vapaat asiasanat: backward stochastic differential equations; numerical scheme; random walk approximation; speed of convergence


Liittyvät organisaatiot


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-20-09 klo 16:34