A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
On Leonov’s Method for Computing the Linearization of Transverse Dynamics and Analyzing Zhukovsky Stability (2019)


Shiryaev, A. S.; Khusainov, R. R., Mamedov, Sh. N.; Gusev, S. V.; Kuznetsov, N. V. (2019). On Leonov’s Method for Computing the Linearization of Transverse Dynamics and Analyzing Zhukovsky Stability. Vestnik St. Petersburg University: Mathematics, 52 (4), 334-341. DOI: 10.1134/S1063454119040071


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Shiryaev, A. S.; Khusainov, R. R., Mamedov, Sh. N.; Gusev, S. V.; Kuznetsov, N. V.

Lehti tai sarja: Vestnik St. Petersburg University: Mathematics

ISSN: 1063-4541

eISSN: 1934-7855

Julkaisuvuosi: 2019

Volyymi: 52

Lehden numero: 4

Artikkelin sivunumerot: 334-341

Kustantaja: Pleiades Publishing

Julkaisumaa: Yhdysvallat (USA)

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1134/S1063454119040071

Avoin saatavuus: Julkaisukanava ei ole avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisun avoin saatavuus:

Lisätietoja: Translated by E. Oborin


Tiivistelmä

The paper focuses on a comprehensive discussion of G. A. Leonov’s results aimed at analyzing the Zhukovsky stability of a solution to a nonlinear autonomous system by linearization. The main contribution is deriving the linear system that approximates dynamics of the original nonlinear systems transverse to the vector-flow on a nominal behavior. As illustrated, such a linear comparison system becomes instrumental in the analysis and re-design of classical feedback controllers developed previously for the stabilization of motions of nonlinear mechanical systems.


YSO-asiasanat: säätöteoria; differentiaaliyhtälöt


Liittyvät organisaatiot


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2019

JUFO-taso: 0


Viimeisin päivitys 2020-09-07 klo 11:51