A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Convergence of dynamic programming principles for the p-Laplacian (2022)


del Teso, F., Manfredi, J. J., & Parviainen, M. (2022). Convergence of dynamic programming principles for the p-Laplacian. Advances in Calculus of Variations, 15(2), 191-212. https://doi.org/10.1515/acv-2019-0043


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: del Teso, Félix; Manfredi, Juan J.; Parviainen, Mikko

Lehti tai sarja: Advances in Calculus of Variations

ISSN: 1864-8258

eISSN: 1864-8266

Julkaisuvuosi: 2022

Ilmestymispäivä: 19.03.2020

Volyymi: 15

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 191-212

Kustantaja: De Gruyter

Julkaisumaa: Saksa

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1515/acv-2019-0043

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/68568

Julkaisu on rinnakkaistallennettu: https://arxiv.org/abs/1808.10154


Tiivistelmä

We provide a unified strategy to show that solutions of dynamic programming principles associated to the p-Laplacian converge to the solution of the corresponding Dirichlet problem. Our approach includes all previously known cases for continuous and discrete dynamic programming principles, provides new results, and gives a convergence proof free of probability arguments.


YSO-asiasanat: osittaisdifferentiaaliyhtälöt; approksimointi; numeeriset menetelmät

Vapaat asiasanat: Dirichlet problem; dynamic programming principle; discrete approximations; asymptotic mean value properties; convergence; monotone approximations; viscosity solution; generalized viscosity solution; equivalent notions of solutions; numerical methods


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Alustava JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2022-17-06 klo 11:42