A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Improved Hölder regularity for strongly elliptic PDEs (2020)


Astala, K., Clop, A., Faraco, D., Jääskeläinen, J., & Koski, A. (2020). Improved Hölder regularity for strongly elliptic PDEs. Journal de Mathematiques Pures et Appliquees, 140, 230-258. https://doi.org/10.1016/j.matpur.2020.06.005


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Astala, Kari; Clop, Albert; Faraco, Daniel; Jääskeläinen, Jarmo; Koski, Aleksis

Lehti tai sarja: Journal de Mathematiques Pures et Appliquees

ISSN: 0021-7824

eISSN: 1776-3371

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 140

Artikkelin sivunumerot: 230-258

Kustantaja: Elsevier

Julkaisumaa: Ranska

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1016/j.matpur.2020.06.005

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://research.aalto.fi/en/publications/improved-h%C3%B6lder-regularity-for-strongly-elliptic-pdes

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1906.10906


Tiivistelmä

We establish surprising improved Schauder regularity properties for solutions to the Leray-Lions divergence type equation in the plane. The results are achieved by studying the nonlinear Beltrami equation and making use of special new relations between these two equations. In particular, we show that solutions to an autonomous Beltrami equation enjoy a quantitative improved degree of Hölder regularity, higher than what is given by the classical exponent 1/K.


YSO-asiasanat: funktioteoria; osittaisdifferentiaaliyhtälöt

Vapaat asiasanat: elliptic equations; quasiconformal mappings; Beltrami equation; Hölder regularity


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2020

JUFO-taso: 3


Viimeisin päivitys 2021-07-07 klo 21:38