A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Geodesic ray transform with matrix weights for piecewise constant functions (2020)


Ilmavirta, Joonas; Railo, Jesse (2020). Geodesic ray transform with matrix weights for piecewise constant functions. Annales Academiae Scientiarum Fennicae-Mathematica, 45 (2), 1095-1102. DOI: 10.5186/aasfm.2020.4558


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Ilmavirta, Joonas; Railo, Jesse

Lehti tai sarja: Annales Academiae Scientiarum Fennicae-Mathematica

ISSN: 1239-629X

eISSN: 1798-2383

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 45

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 1095-1102

Kustantaja: Suomalainen tiedeakatemia

Julkaisumaa: Suomi

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.5186/aasfm.2020.4558

Avoin saatavuus: Open access -julkaisukanavassa ilmestynyt julkaisu

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/71316


Tiivistelmä

We show injectivity of the geodesic X-ray transform on piecewise constant functions when the transform is weighted by a continuous matrix weight. The manifold is assumed to be compact and nontrapping of any dimension, and in dimension three and higher we assume a foliation condition. We make no assumption regarding conjugate points or differentiability of the weight. This extends recent results for unweighted transforms.


YSO-asiasanat: inversio-ongelmat

Vapaat asiasanat: geodesic ray transform; matrix weight; integral geometry


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Alustava JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-02-02 klo 09:57