A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Admissibility versus Ap-Conditions on Regular Trees (2020)


Nguyen, Khanh Ngoc; Wang, Zhuang (2020). Admissibility versus Ap-Conditions on Regular Trees. Analysis and Geometry in Metric Spaces, 8 (1), 92-105. DOI: 10.1515/agms-2020-0110


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Nguyen, Khanh Ngoc; Wang, Zhuang

Lehti tai sarja: Analysis and Geometry in Metric Spaces

ISSN: 2299-3274

eISSN: 2299-3274

Julkaisuvuosi: 2020

Volyymi: 8

Lehden numero: 1

Artikkelin sivunumerot: 92-105

Kustantaja: De Gruyter

Julkaisumaa: Saksa

Julkaisun kieli: englanti

DOI: http://doi.org/10.1515/agms-2020-0110

Avoin saatavuus: Open access -julkaisukanavassa ilmestynyt julkaisu

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/71569

Rinnakkaistallenteen verkko-osoite (pre-print): https://arxiv.org/abs/1912.12944


Tiivistelmä

We show that the combination of doubling and (1, p)-Poincaré inequality is equivalent to a version of the Ap-condition on rooted K-ary trees.


YSO-asiasanat: funktioteoria; potentiaaliteoria; funktionaalianalyysi

Vapaat asiasanat: Ap-condition; doubling measure; Poincaré inequality; regular tree


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty

Analyysin ja dynamiikan tutkimuksen huippuyksikkö
Koskela, Pekka
Suomen Akatemia
01.01.2017-31.12.2019


OKM-raportointi: Kyllä

Alustava JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2020-01-09 klo 10:42