A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Bicycle paths, elasticae and sub-Riemannian geometry (2021)


Ardentov, A., Bor, G., Le Donne, E., Montgomery, R., & Sachkov, Y. (2021). Bicycle paths, elasticae and sub-Riemannian geometry. Nonlinearity, 34(7), 4661-4683. https://doi.org/10.1088/1361-6544/abf5bf


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Ardentov, Andrei; Bor, Gil; Le Donne, Enrico; Montgomery, Richard; Sachkov, Yuri

Lehti tai sarja: Nonlinearity

ISSN: 0951-7715

eISSN: 1361-6544

Julkaisuvuosi: 2021

Ilmestymispäivä: 21.06.2021

Volyymi: 34

Lehden numero: 7

Artikkelin sivunumerot: 4661-4683

Kustantaja: IOP Publishing

Julkaisumaa: Britannia

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1088/1361-6544/abf5bf

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu: https://arxiv.org/abs/2010.04201


Tiivistelmä

We relate the sub-Riemannian geometry on the group of rigid motions of the plane to 'bicycling mathematics'. We show that this geometry's geodesics correspond to bike paths whose front tracks are either non-inflectional Euler elasticae or straight lines, and that its infinite minimizing geodesics (or 'metric lines') correspond to bike paths whose front tracks are either straight lines or 'Euler's solitons' (also known as syntractrix or convicts' curves).


YSO-asiasanat: differentiaaligeometria


Liittyvät organisaatiot


OKM-raportointi: Kyllä

Alustava JUFO-taso: 1


Viimeisin päivitys 2022-30-01 klo 15:49