A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Removable sets for intrinsic metric and for holomorphic functions (2019)


Kalmykov, S., Kovalev, L. V., & Rajala, T. (2019). Removable sets for intrinsic metric and for holomorphic functions. Journal d'Analyse Mathématique, 139(2), 751-772. https://doi.org/10.1007/s11854-024-0076-2


JYU-tekijät tai -toimittajat


Julkaisun tiedot

Julkaisun kaikki tekijät tai toimittajat: Kalmykov, Sergei; Kovalev, Leonid V.; Rajala, Tapio

Lehti tai sarja: Journal d'Analyse Mathématique

ISSN: 0021-7670

eISSN: 1565-8538

Julkaisuvuosi: 2019

Volyymi: 139

Lehden numero: 2

Artikkelin sivunumerot: 751-772

Kustantaja: Springer; Hebrew University Magnes Press

Julkaisumaa: Israel

Julkaisun kieli: englanti

DOI: https://doi.org/10.1007/s11854-024-0076-2

Julkaisun avoin saatavuus: Ei avoin

Julkaisukanavan avoin saatavuus:

Julkaisu on rinnakkaistallennettu (JYX): https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/66319

Julkaisu on rinnakkaistallennettu: https://arxiv.org/pdf/1707.07363.pdf


Tiivistelmä

We study the subsets of metric spaces that are negligible for the infimal length of connecting curves; such sets are called metrically removable. In particular, we show that every closed totally disconnected set with finite Hausdorff measure of codimension 1 is metrically removable, which answers a question raised by Hakobyan and Herron. The metrically removable sets are shown to be related to other classes of “thin” sets that appeared in the literature. They are also related to the removability problems for classes of holomorphic functions with restrictions on the derivative.


YSO-asiasanat: metriset avaruudet; matematiikka

Vapaat asiasanat: intrinsic metrics; holomorphic functions


Liittyvät organisaatiot


Hankkeet, joissa julkaisu on tehty


OKM-raportointi: Kyllä

Raportointivuosi: 2019

JUFO-taso: 2


Viimeisin päivitys 2021-09-06 klo 01:20